Anna Borowska

Studentka III roku fizjoterapii oraz I roku Wychowania Fizycznego na Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach Trenuje judo od 2002 roku (1dan )
Dlaczego judo?
Wszystko zaczęło się od tego, że trenować zaczął mój starszy brat Piotrek. Dodatkowo zachęcił mnie do judo pokaz zorganizowany w mojej podstawówce. Wtedy byłam już pewna, że chcę to robić. Początki nie były łatwe. Przez pierwszy rok w grupie naborowej trenowałam pod okiem Krzysztofa Miki jako jedyna dziewczyna. Jednak wrodzona ambicja i zainteresowanie tym sportem przeważyły i tak się stało, że trenuje już 14 rok.
Czym dla Ciebie jest judo?
Sposobem na życie. Drogą do spełnienia swoich marzeń. Środowiskiem ludzi wśród których żyje. Doskonaleniem samej siebie poprzez codzienne przekraczanie granic swoich możliwości i samodyscyplinę. Miłością mojego życia ;)
Jak zachęcił(-a)byś kogoś by zaczął trenować judo?
Judo, bo jest to sport ogólnorozwojowy, kształtujący wszystkie umiejętności motoryczne (koordynacje, siłę, wytrzymałość, szybkość etc.) i wszystkie grupy mięśniowe co wspomaga rozwój młodego człowieka. Uczy szacunku do drugiego człowieka, samodyscypliny. Każdy nadaje się do tego sportu - i mały i duży ;) Spróbuj a pokochasz!
Co jest najważniejsze w treningu judo? Umiejętności techniczne, taktyka czy talent? A może charakter?
Podstawą jest charakter do walki. Trzeba to lubić. A kombinacja powyżej podanych czynników tworzy zawodnika idealnego, do czego każdy powinien dążyć. Żadna z tych umiejętności według mnie nie dominuje nad drugą. Są różne typy zawodników - taktycy, wytrzymałościowcy, jednak żeby być najlepszym trzeba wszystkie te umiejętności mieć na wysokim poziomie. I żaden talent nie przebije ciężkiej pracy.
Jak wygląda Twoje przygotowanie do zawodów?
Reguluję wagę z 60 kg do 57 kg więc o zawodach myślę z dużym wyprzedzeniem choćby dlatego. Moje bezpośrednie przygotowania do zawodów zaczynają się 10 dni przed startem. Dbam o nastawienie psychiczne, o to co jem, szykuję się na zawody. Szczególnie zwracam uwagę na to, żeby dobrze się wyspać.
Co w tym sporcie sprawia Ci największą satysfakcję?
Wygrywanie zawodów na kolejnych szczeblach trudności, pokonywanie kiedyś niepokonanych zawodników. Zauważanie, że umiejętności techniczne, które ćwiczyłam wykorzystuję w walkach. Pobijanie rekordów na biegach i na siłowni. Każde codzienne zwycięstwo daje mi satysfakcję i motywacje do dalszej pracy.
Jakie stawiasz sobie cele - co chciał(-a)byś osiągnąć?
Moje najbliższe cele to zdobycie Mistrzostwa Polski Seniorów i Mistrzostwa Europy Młodzieży. Dalsze cele to przebicie się do światowej czołówki judo i medal na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.
Dlaczego utożsamiam się z „Kejza Team” Rybnik?
Przede wszystkim ze względu na:
 • Całe moje "dorosłe" życie zawodnicze trenowałam z Trenerem Arturem Kejzą i uważam go za niezastąpionego.
 • W moim poprzednim Klubie nie czułam się szanowana i chciana. Rozmowy rozpoczynano od przypomnienia, iż zmiana klubu to bardzo mało formalności i że nikt mnie "na siłę" nie trzyma. Zamiast dialogu odbywały się tam monologi.
 • Wierzę w idee, w dobrych ludzi którzy kochają to co robią i mają cel.
 • Chce trenować w przyjaznej atmosferze w miejscu, gdzie czuć chęć do ciężkiej pracy w powietrzu
 • NAJWAŻNIEJSZE WYNIKI SPORTOWE:


  2017

  2016


  2015


  2014


  2013

  Luty - zerwanie więzadła krzyżowego przedniego na Zgrupowaniu Kadry Narodowej w Cetniewie
  11 Marzec operacja rekonstrukcji ACL
  Brak startów w 2013r. - rehabilitacja

  Kejza Team Rybnik